Заходи присвячені Року англійської мови в Україні

• В рамках проведення Року англійської мови в Україні 26 січня2016року, відбулась відео конференція між учнями-членами Євроклубу школи та їх Індонезійськими однолітками за темою «Глобальні загрози людству». Учні спілкувались англійською мовою, знайшли нових друзів. Фото звіт відео коеференції
  • On the 10th of May the students of the 10th form buried a time capsule on the territory of the school. It was a symbolic message into the future which should be opened in 2026. What does the capsule contain? Lots of things… but all of them represent their life today (a pen, a micro SD, a mobile phone, a CD with a video game, make-up etc.).
  • The students made a speech and promised to come in a 10 years’ period of time to meet again and see what was important for them in the past.
  • Фото-звіт

VID 20160510 125404 mp4