Вибір книг у бібліотеці

• У бібліотеці на полицях книги розташовані в пев­ному порядку.
  • Окремо розставлені книги для учнів молодшого шкільного віку (1-4 кл.), окремо для середнього (5- 6; 7-8 кл.), окремо – для учнів старшого шкільного віку.
  • Книги на полицях розставлені за темами./Files/images/уфу.JPG
  • Назви тем написані на поличних роздільниках.
  • Розстановка книг за темами називається тематичною.
  • Для того, щоб знайти книгу, нам потрібно знати її тему, зміст.

Як дізнатись про зміст книги до того, як ми почнемо її читати?

За допомогою знань про елементи книги: титуль­ного листа, ілюстрації.

Де ще можна дізнатись про цікаві книги?

У бібліотеці часто організовують книжкові вис­тавки.
Виставки присвячують окремим темам або твор­чості письменника.

Чи можна дізнатись, які ще с книги в бібліотеці на ту чи іншу тему?

Можна. І допоможе в цьому систематичний ка­талог. На каталожній карточці вказані найго­ловніші відомості про книгу: автор, назва книги, прізвище художника, який зробив ілюстрації, вказані вихідні дані та кількість сторінок в книзі.

Як же користуватись каталогом?

Ви знаходите роздільник, на якому вказана тема, яка вас цікавить. Потім за роздільником по карточках знаходите потрібну книгу, виписуєте, запам'ято­вуєте автора і назву книги.

Бібліотекар допоможе вибрати книгу.

Допоможуть вам у виборі книг списки літератури, які друкуються в книгах, журналах і газетах.

Книга — джерело знань

«У книги люди, наче бджоли, знесли духовний ча­родійний мед». (Д.Павличко)

ЗВЕРНЕННЯ: Є дуже хороші друзі, які приходять до тебе, коли ти захочеш, ніколи з тобою не сваряться і завжди створюють тобі хороший настрій і дарують добрі поради, нічо­го не вимагаючи від тебе.
Поділяють твою самотність і заспокоюють тебе, коли тобі зовсім погано. Треба тільки покликати їх. Скільки вони тобі відкриють, скільки принесуть ра­дості!

ЕКСКУРС В МИНУЛЕ:

У стародавньому Єгипті за втрату сувою з бібліотеки фараони відправляли на шибеницю. Прусськийкороль Фрідріх Великий за крадіжку книжки давав понад 20 років в'язниці. Любителів загинати ку­ти в книгах, карали трішки м'якше. Так у 1752 році за цей гріх в Лондоні лише били кан­чуком і садовили у в'язницю на 7 років.
В Оксфордському університеті (теж в Англії) додо­му книжки видавали тільки царюючим монархам.
Коли король Карл І послав до бібліотеки свого слугу, той повернувся ні з чим. І король сам пішов за книжкою.
Якщо побачиш у школі чи десь «книгодера» роз­кажи йому про ці задокументовані історії.

Заповіді книги

1. Читай мене уважно, не поспішай.
  2. Зустрівши незнайомі слова — знайди їх у словнику або запитай у старших.
  3. Не встиг дочитати книгу до кінця — вклади закладинку на тому місці, де зупинився.
  4. Запам'ятай прізвища автора і художника, який намалював ілюстрації до книги.
  5. Прочитав мене — подумай.
    • Чи читав ти інші книги цього письменника?
    • Що ти знаєш про нього?
    • Чи зустрічались тобі раніше малюнки цього художника?

Умій читати книжку

Зверни увагу:

- на автора книжки, її назву; на загальний зміст книжки; на думки і вчинки героїв, працю; на найцікавіші епізоди; на красу описів людини у праці.

Під час читання:

- найцікавіші думки, описи, епізоди; перелік подій, що стосуються головного героя; перелік подій, пов'яза­них з працею людей; перелік місць, де відбувалися події.

Як писати відгук на книжку:

- перш ніж писати відгук, переглянь книжку і перевір себе ще раз.

Відгук пиши самостійно: чим правдивіший він буде, краще. Відгук не повинен передавати зміст книжки.

Щоб підручник довше жив

1. Обгорни підручник, зроби закладку.
  2. Перед тим, як взяти підручник, помий руки милом і водою.
  3. Систематично слідкуй за станом підручника.
  4. Якщо є незначні пошкодження, відремонтуй книгу в «книжковій лікарні.
  5. Робоче місце повинно бути акуратним і чистим.
  6. Не вкладай в підручник зайвих речей.
  7. Не малюй, не пиши на сторінках підручника, не роби в ньому ніяких поміток.
  8. Перегортаючи сторінку, держи її за верхній край.
  9. В кінці навчального року здай підручник вчителю відремонтованим.

Як працювати з підручником

1. Прочитай увесь заданий текст, глибоко вдумуючись у його зміст. Пам'ятай, що читання підручника без напруження думки — марна трата часу.
  2. Працюй завжди з ручкою або олівцем в руках.
  3. Засвоєнню допоможуть схематичні малюнки й записи.
  4. Поділи в думці текст на частини і знайди основну думку.
  5. Читаючи текст, пов'язуй його з часом, картою, графіками, схемами підручника. Пам'ятай, що без хро­нології та карти не має історії.
  6. Складай короткий усний (письмовий) план прочитаного. Коли такий план подано вчителем, то вивчай матеріал за планом.
  7. Намагайся в тексті знайти відповідь на кожне запитання, наведене в кінці параграфа.
  8. Привчай себе до самоконтролю: обов'язково перекажи вголос або про себе заданий матеріал, спочатку частинами, а потім – у цілому увесь параграф. Роби це так, щоб словам було тісно, а думкам – просторо.
  9. Виконуй завжди домашні завдання.
  10. Долай труднощі, а не тікай від них.