Охорона праці та безпека життєдіяльності в школі

Набрали чинності зміни до Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, затв. наказом МОН України від 18.04.2006 № 304 Положення викладене у редакції наказу МОН від22.11.2017 №1514 з новою назвою: Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

Положення встановлює порядки: навчання та перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності працівників закладів освіти навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності— охорона здоров’я, пожежна, радіаційна безпека, безпека дорожнього руху, цивільний захист, попередження побутового травматизму тощо— здобувачів освіти, зокрема й учнів.

У закладах освіти кожні 3 роки складають і затверджують плани-графіки проведення навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці.

Контролюють дотримання вимог Положення: органи управління освітою органи держнагляду за охороною праці представники профспілки.

Навчання і перевірка знань з охорони праці, безпеки життєдіяльності Посадові особи та інші працівники закладу освіти під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять інструктаж, навчання та перевірку: знань з питань: –охорони праці –надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків правил поведінки в разі виникнення аварій та надзвичайних ситуацій.

В основі порядку навчання та перевірки— Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затв. наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15. Навчання працівників: є складовою навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності охоплює всіх працівників з урахуванням умов праці та їх діяльності (педагогічної, громадської тощо).

Кожні три роки навчання і перевірку знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності проходять: керівники закладів освіти керівники й спеціалісти служб охорони праці особи, відповідальні за організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності інші працівники, які є членами постійної комісії з перевірки знань.

Навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності проходять на базі методичних підрозділів органів управління освітою або в закладах освіти та навчальних центрах, визначених місцевими органами управління освітою: керівники закладів середньої освіти, їхніх заступники, відповідальні за охорону праці педагогічні та інші працівників, які викладають питання безпечного ведення робіт або проводять інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності працівники місцевих органів управління освітою. Усі інші посадові особи та працівники закладів освіти проходять навчання й перевірку знань за місцем роботи обсягом не менше 20 год.

Сумісники проходять інструктажі, навчання та перевірку знань за обома професіями. Перевірка знань Знання посадових осіб та інших працівників закладів освіти перевіряють: з питань цивільного захисту, охорони праці, безпеки життєдіяльності відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці, пожежної, радіаційної безпеки тощо. Перевірку здійснює комісія у складі: голова комісії— керівник або його заступник, до службових обов’язків якого входить організація роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності члени— –спеціалісти служби охорони праці –представники юридичної, виробничої, технічної служб –представник профспілки –уповноважена працівниками особа з питань охорони праці –викладачі охорони праці, безпеки життєдіяльності закладу освіти, які проводили навчання (за згодою). У складі комісії має бути не менше трьох осіб— інакше її діяльність неправочинна. Усі члени комісії мають попередньо пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності у порядку. Перелік питань для перевірки знань: складає комісії, ураховуючи місцеві умови затверджує керівник закладу освіти. Форми перевірки знань: тестування ⇒ проводять за допомогою технічних засобів (автоекзаменатори, модульні тести тощо) залік або іспит ⇒ проводять за екзаменаційними білетами як усне чи письмове опитування, творчу роботу Результати заносяться до протоколу засідання комісії з перевірки знань працівників з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності. Працівники, виявили: задовільні результати— отримують посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності незадовільні результати— протягом одного місяця проходять повторну перевірку знань. Працівників, які не пройшли навчання й перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, не допускають до роботи. Позачергові навчання та перевірку знань проводять під час переведення працівника на іншу роботу або призначення на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності.